Dobre praktyki pracy w Git

Dobre praktyki pracy w Git

Jeżeli wiesz już co to jest git, do czego służy, jakimi komendami się należy posługiwać to pewnie chciałbyś się dowiedzieć w jaki sposób poprawnie go używać. W skrócie, poznać dobre praktyki pracy w Git. W tym poście dam Ci kilka wskazówek aby usprawnić Twoją pracę z kodem i systemem kontroli wersji.

Dobrze opisuj swoje Commit’y

Jak wiesz, podczas stosowania komendy Commit masz możliwość skomentowania i opisania zmian, które wykonałeś. Zapisywanie wiadomości przy systemie kontroli wersji jest tak samo ważne jak opisywanie swojego kodu. Zaczynaj swoje wiadomości z krótkim podsumowaniem swoich zmian. Ma to być tylko szybka informacja co zmieniłeś. Następnie zrób linijkę odstępu i przejdź do właściwej treści swojej wiadomości. W niej powinieneś wyjaśnić:

  • Dlaczego postanowiłeś wprowadzić zmiany?
  • Czym się różni od poprzedniej wersji Commit?

Nie Commit’uj nie dokończonej pracy

Każdy Commit powinien rozwiązywać jakiś problem lub wprowadzać nową funkcjonalność. Podziel pracę na mniejsze problemy do rozwiązania, po których będziesz mógł Commit’ować często. Nie stosuj tej komendy tylko dlatego, że kończysz etat i idziesz do domu i „wypadałoby wysłać repozytorium”. Lepiej następnego dnia dokończyć funkcjonalność lub rozwiązać problem i dopiero wtedy zapisać wersję.

Commit’uj często

Częste używanie komendy Commit sprawa, że wprowadzone przez Ciebie zmiany są „małe” przez co, w razie pogorszenia sytuacji, możesz bez problemu wrócić o małe segmenty kodu co nie spowoduje nagle cofnięcia się projektu o kilka kroków wstecz. Jest to po prostu łatwiejsze do analizy. Dodatkowym jest plusem jest to, iż częściej udostępniasz udoskonalony kod reszcie swojego zespołu, przez co wszyscy możecie pracować na mniej więcej tym samym pliku źródłowym. Przy rzadkich i dużych Commit’ach trudniej rozwiązuje się konflikty.

Sprawdzaj swój kod

Pamiętaj, jeżeli faktycznie chcesz przyspieszać pracę w grupie, zawsze sprawdzaj swój kod przed wypuszczeniem go do repozytorium. Staraj się chociaż zminimalizować możliwość wypuszczenia złego kodu. Przyspieszy to postęp nad projektem i przynajmniej nasi współpracownicy nie będą zirytowani pracą na złym kodzie 🙂 Testuj go, żeby upewnić się że jest kompletny i nie wpływa źle na inne funkcjonalności aplikacji.

Używaj gałęzi

„Gałęzie” są jedną z najmocniejszych stron GIt’a. Gałęzie są doskonałym narzędziem pomagającym omijać mieszanie różnych lini rozwoju aplikacji. Powinieneś stosować gałęzie podczas pracy dla: nowych funkcjonalności, naprawionych błędów, nowych pomysłów itp.

Kontrola wersji to nie system Back-up

Pamiętaj jednak, że system kontroli wersji nie ma służyć jako przechowalnia dla wszystkiego co napiszesz, szczególnie jeżeli pracujesz w zespole. Jeżeli zdecydujesz się na Commit, upewnij się, że zmiany coś wnoszą lub naprawiają w sprawie funkcjonalności aplikacji.

Commit’uj powiązane zmiany

Commit powinien wiązać wprowadzone przez Ciebie zmiany. Dwa naprawione błędy, powinny być dwoma Commit’ami. Mniejsze Commit’y ułatwiają pracę i ewentualny powrót do poprzedniej wersji.

Konkluzja

Mam nadzieję, że podane przeze mnie porady komuś się przydadzą. Ja dziękuję za uwagę, życzę miłego programowania i do następnego razu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *