Do czego służy Git?

Do czego służy Git?

Chcesz wiedzieć do czego służy Git? Głupie pytanie, pewnie właśnie dlatego tutaj przyszedłeś. Już śpieszę z wyjaśnieniem.

Czy kiedykolwiek zdażyło Ci się zapisać zmiany które nie wyszły projektowi na dobre? Zapomniałeś zrobić backup i teraz bardzo tego żałujesz? A może po prostu męczy cie już przekazywanie sobie plików z koleżkami na pendrive?

Na każde z tych pytań odpowiedź jest jedna: GIT! I nie git w sensie „dobrze”, tylko git w sensie „system kontroli wersji”. Pytacie „system kogo?”, a no nie kogo tylko czego, kontroli wersji. Już śpieszę z wyjaśnieniem.

Czym jest Git?

GIT jak już wspomniałem jest to system kontroli wersji. Pozwala on na zarządzanie zmian w kodzie źródłowym całemu zespołu programistycznemu. Śledzi on każdą wprowadzoną przez użytkowników zmianę. Jeśli popełniono błąd, to programiści mogą bez przeszkód powrócić do ostatniej działającej wersji i sprawdzić, w którym miejscu wystąpił problem. Cały kod źródłowy znajduje się w strukturze folderów lub „drzewie plików”(branch). Oprogramowanie do kontroli wersji jest zasadniczym elementem każdego dnia nowoczesnych praktyk zespołu. Po przyzwyczajeniu się do potężnych zalet systemów kontroli wersji wielu programistów nie rozważałoby pracy bez niego nawet w przypadku projektów nie związanych z programowaniem.

Jak działa Git?

Najprościej będzie przedstawić działanie w formie graficznej.

Zalety Systemu Kontroli Wersji

Pełna długoterminowa historia zmian każdego pliku. Oznacza to każdą zmianę dokonaną przez wiele osób przez lata. Zmiany obejmują tworzenie i usuwanie plików oraz zmiany ich zawartości. Historia ta powinna zawierać również autora, datę i pisemne notatki dotyczące celu każdej zmiany. Pełna historia umożliwia powrót do poprzednich wersji, aby pomóc w analizie głównych przyczyn błędów i ma kluczowe znaczenie w przypadku rozwiązywania problemów w starszych wersjach oprogramowania.

Możliwość śledzenia. Będąc w stanie śledzić każdą zmianę wprowadzoną do oprogramowania i połączyć ją z oprogramowaniem do zarządzania projektami i oprogramowaniem do śledzenia błędów, np. JIRA, a także z adnotacją o każdej zmianie za pomocą komunikatu opisującego cel i zamiar zmiany, może nam znacznie ułatwić pracę na analizą błędu. Ma to kluczowe znaczenie przy pracy ze starszym kodem.

Każdy programista posiada własną kopię repozytorium, do której może zapisywać zmiany bez konieczności łączenia się z siecią. Następnie zmiany mogą być wymienianie między lokalnymi repozytoriami.

Bezpieczeństwo

Git został zaprojektowany z integralnością zarządzanego kodu źródłowego jako priorytet. Zawartość plików, jak również powiązania między plikami, katalogami, wersjami, znacznikami i zobowiązaniami, wszystkie te obiekty w repozytorium Git są zabezpieczone kryptograficznie bezpiecznym algorytmem mieszania zwanym SHA1. Zapewnia to ochronę kodu i historię zmian przed przypadkową i złośliwą zmianą oraz zapewnia pełną identyfikowalność historii.

Używając Git masz pewność, że posiadasz autentyczną historię zawartości kodu źródłowego.

System Kontroli Wersji Git

Systemów kontroli wersji jest wiele jednak większość poleci wam właśnie git’a. Dalczego?

Git jest po prostu dobry

Git jest funkcjonalny, bezpieczny i wydajny. Zapewnia wszystko co potrzeba zespołom lub indywidualnym programistom.

Git jest open source

Git jest bardzo mocno wspierany i jest na rynku już 10 lat. Git cieszy się ogromnym wsparciem społeczności i ogromną bazą użytkowników. Dokumentacja jest doskonała i obfita, w tym książki, samouczki i dedykowane strony internetowe. Istnieją również podcasty i samouczki wideo.

Git stał się standardem

Git jest najszerzej przyjętym narzędziem tego typu. To sprawia, że Git jest atrakcyjny. Duża liczba programistów ma doświadczenie w Git, a znaczna część absolwentów szkół wyższych może mieć doświadczenie tylko z Git. To sprawia, że już od najwcześniejszych lat znają oni Git i nie muszą trenować co jest bardzo atrakcyjne przez firmy. Niektóre z nich postanawiają migrować do Git z innych systemów kontroli wersji.

Konkluzja

Mając już pojęcie czym jest Git, czyli system kontroli wersji, będziesz mógł bez problemu przejść do następnego postu związanego z Gitem, w którym poznamy komendy takie jak init, commit i add. Z tą wiedzą będziesz już bez problemu stworzyć swoje pierwsze repozytorium. Na razie to tyle, życzę miłego programowania i do następnego razu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *