Czym jest Swift? Krótka historia pięknego języka

Czym jest Swift? Krótka historia pięknego języka

Dzisiaj odstawimy jeszcze stricte programowanie na dalszy plan i skupimy się na historii powstawania Swifta. Bo czym byłaby nauka o czymś o czym nie mamy pojęcia. Czym jest Swift? Dlaczego jest taki ciekawy? Czy jest w ogóle sens się nim interesować?

Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w dalszej części artykułu.

Powstanie i główne założenia

Język Swift został zaprojektowany głównie przez Christiana Lattner’a oraz wydany przez Apple. Jest to połączenie cech języka kompilowanego i skryptowego. Pierwsza jego wersja została ukazana światu 2 czerwca 2014 roku. Został on stworzony z myślą o młodych developerach, aby ułatwić im wejście w świat programowania na urządzenia ze stajni Apple. Nie da się jednak ukryć, iż Swift oraz jego poprzednik, czyli Objective-C są językami dosyć „egzotycznymi”. Swift został stworzony do współpracy z takimi systemami jak iOS, macOS, watchOS, tvOS i Linux oraz frameworkami Apple Cocoa and Cocoa Touch.

Swift jest wynikiem najnowszych badań nad językami programowania, połączonych z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem tworzącym platformy Apple. Nazwane parametry, które zostały przeniesione z Objective-C, są wyrażone w czystej składni, która czyni interfejsy API w Swift nawet łatwiejszym do odczytu i utrzymania. Typy wyprowadzonych powodują, że czyszczenie kodu staje się mniej podatne na błędy, podczas gdy moduły eliminują nagłówki i zapewniają obszary nazw. Pamięć jest zarządzana automatycznie, a nawet nie musisz wpisywać półsłówek. Te przodujące myślenie tworzy język, który jest łatwy i przyjemny w użyciu.

Od jego najwcześniejszej koncepcji, Swift został zbudowany z myślą o szybkości. Używając niezwykle wydajnego kompilatora LLVM, kod Swift przekształca się w zoptymalizowany kod macierzysty, który najlepiej wykorzystuje możliwości nowoczesnych sprzętów. Składnia i biblioteka zostały tak zaprojektowane, aby w jak najbardziej czytelny sposób pracowało się z każdą linijką kodu.

Swift jest następcą języków C i Objective-C. Obejmuje niski poziom prymitywów, takich jak typy, kontrola przepływu i operatorów. Zapewnia także funkcje obiektowe, takie jak klasy, protokoły i generatory, dając twórcom Cocoa i Cocoa Touch wydajność i moc, której potrzebują.

Swift a inne języki programowania

Można śmiało stwierdzić, że Swift to język mocno czerpiący najlepsze cechy od swoich starszych braci. Swift inspirowany jest takimi językami jak C#, CLU, D, Haskell, Objective-C, Python, Ruby czy Rust. Jest zbudowany z otwartym kompilatorem LLVM i został dołączony do Xcode w 6 wersji. Swift pomimo swojego młodego wieku został niemalże na starcie wybrany przez programistów jako „Most Loved Programming Language” na stack overflow. Język ten jest dużo łatwiejszy do przeczytania i modyfikowania.

Pokaże wam teraz przykład, w którym zobaczycie jak bardzo Swift jest „user-friendly”.

“Hello World” w Objective-C

import  
 int main(void) {
     NSLog(@"Hello, world!'');
     return 0;
}

“Hello World” w Swift

println("Hello, world!")

Różnica jak widać jest spora. Więcej o składni Swifta porozmawiamy sobie innym razem. To była tylko taka zachęta do głębszego zainteresowania się tematem.

Konkluzja

Swift jest to bardzo nowoczesny język, który swoimi udogodnieniami i ciekawymi rozwiązaniami szturmem podbija serca zarówno nowych programistów, jak i starych wyjadaczy tematu. Może i dzisiaj trochę krócej, ale nie chciałem zamęczać was historią, lecz jak wspomniałem na wstępie, żeby się czegoś uczyć, należy poznać korzenie. Także gorąco zachęcam was do poznawania tej cudownej technologii. A na razie dziękuję za uwagę i zapraszam do komentowania i śledzenia mojego bloga oraz do zapoznania się z kanałem na YouTube. Na ten moment życzę miłego programowania i do następnego razu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *